Szanowni Państwo,

PSD2 (ang. Payment Services Directive 2) to dyrektywa o usługach płatniczych, która obowiązuje w Europejskim Obszarze Gospodarczym tj. na terytorium Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Lichtensteinu. Ma za zadanie wprowadzić sprawniejszy i bezpieczniejszy system płatności oraz przyczynić się do rozwoju nowych technologii usług płatniczych.

Jako Bank Spółdzielczy w Starej Białej jesteśmy zobligowani przez Ustawodawcę do wdrożenia postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. (PSD2 – więcej o niej tutaj) ogłoszonej w styczniu 2016 r oraz ustawy o usługach płatniczych wprowadzonej ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1075 ze zm. ).

Kluczowym aspektem tych zmian jest Państwa bezpieczeństwo!  Inaczej będzie odbywało się logowanie do kont internetowych poprzez Silne uwierzytelnienie, a wybrane transakcje kartowe z funkcją zbliżeniową  (do 50 zł) będą wymagały potwierdzenia kodem PIN  (co piąta transakcja).

Przypominamy ! Od 14 września 2019 r. nastąpią zmiany w naszym serwisie Internet Banking. Na szczęście większość z nich będzie intuicyjna! Dołożymy wszelkich starań, aby wdrożenie w/w dyrektywy  odbyło się dla Państwa nieodczuwalnie. Poniższe zmiany dotyczą klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych.

Najważniejsze zmiany, o których warto wiedzieć przed 14 września 2019 r.:

  • Od 14 września 2019 r. nie skorzystasz już z listy haseł jednorazowych.

Lista haseł jednorazowych nie spełnia warunków dyrektywy PSD 2 (art. 32i znowelizowanej ustawy o usługach płatniczych). Silne uwierzytelnienie wymaga wprowadzenia HASEŁ SMS. Jeśli korzystasz z listy haseł jednorazowych, to zrezygnuj z nich jak najszybciej! Możesz to zrobić w najbliższej placówce Banku Spółdzielczego w Starej Białej (lista placówek). Wystarczy przyjść z wypełnionym wnioskiem o zmianę sposobu uwierzytelniania.

 

 Pobierz WNIOSEK -Kliknij

 

Ważne! Jeśli nie zamienisz uwierzytelnienia  (listy haseł jednorazowych na HASŁA SMS) to od w/w daty:

  • Nie zalogujesz się do serwisu transakcyjnego
  • Nie zlecisz żadnego przelewu ani operacji.

 

  • Inaczej zalogujesz się na swoje konto w Internet Bankingu.

Pierwsza faza logowania pozostaje bez zmian: wpisujesz identyfikator i hasło. Nowością jest silne uwierzytelnienie. To znaczy podczas każdego logowania system poprosi Państwa o wpisanie 4 cyfrowego kodu uwierzytelniającego (sami go Państwo ustalicie podczas pierwszego logowania w dniu 14 września 2019 r). Dodatkowo na podany numer telefonu komórkowego przyjdzie HASŁO SMS, które trzeba będzie wpisać podczas logowania.

 

  • Czynności w Internet Bankingu będą wymagały silnego uwierzytelnienia.

W celu dodawania nowego kontrahenta, podpisu przelewu jednorazowego czy zakładaniu lokaty w Internet Bankingu system będzie wymagał silnego uwierzytelnienia. Oznacza to wpisanie HASŁA SMS oraz 4 cyfrowego kodu uwierzytelniającego (wcześniej ustalonego).

 

  • Częściej będziemy prosić o PIN na terminalu płatniczym.

Nowe regulacje zwiększają również bezpieczeństwo transakcji płatniczych, w tym płatności kartą.  Co piąta transakcja (poniżej 50 zł) będzie wymagała potwierdzenia kodem PIN.

 

Zrobimy wszystko, aby nowe standardy bezpieczeństwa w Internet Bankingu były dla Państwa przyjazne i intuicyjne. Więcej informacji o zmianach otrzymacie Państwo w placówkach Banku Spółdzielczego w Starej Białej.